استیل ۳۰۴ رایج ترین گریدی است که  به دلیل مقاومت عالی در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده حاوی ۱۶ تا ۲۴ درصد کروم تا ۳۵ درصد نیکل و مقادیر کمی کربن و منگنز است.همانطور که اشاره شد تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در ترکیبات است.

متداول ترین شکل فولاد ضد زنگ  304 استیل ۱۸-۸ یا ۱۸/۸ است که حاوی ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است. استیل نگیر ۳۰۴ برای موارد آشپزخانه و مواد غذایی، ساختمانها ، دکوراسیون و مبلمان اداری رایج است. استیل ضد زنگ نوع ۳۰۴ L (کم کربن) در برابر اسید نیتریک و اسید سولفوریک در دما و غلظت های متوسط مقاومت می کند.

سخت کاری این آلیاژها با استفاده ازعملیات حرارتی  امکان پذیر نیست. سردکاری این آلیاژها می توانند مقاومت بالایی ایجاد کنند.

کاربرد استیل۳۰۴:

از دیگر مشخصات استیل ۳۰۴ میتوان به کاربرد آن در تجهیزات فراوری مواد غذایی،لوازم  آشپزخانه ،مخازن شیمیایی ، مبدل حرارتی ، پنل های معماری، اتصالات، فنر اشاره کرد.

استیل ۳۱۶/۳۱۶L استحکام کششی،  استرس، و همچنین قابلیت شکل‌پذیری و جوشکاری در دمای بالا را داراست.
فولاد ضد زنگ ۳۱۶ نسبت به ۳۱۶L کربن بیشتری دارد. اگرچه ۳۱۶L  کربن کمتری دارد. تقریباً از هر نظر شبیه ۳۱۶ است و هزینه آنها بسیار مشابه است.
هر دو با دوام ، مقاوم در برابر خوردگی و انتخاب خوبی برای شرایط پر فشار هستند. با این حال ، ۳۱۶L برای پروژه ای که نیاز به جوشکاری استنلس استیل زیادی باشد انتخاب بهتری است.زیرا  پوسیدگی جوش ۳۱۶ نسبت به ۳۱۶L بیشتر است.

کابرد استیل۳۱۶:

این نکته مهم در مورد مشخصات استیل ۳۱۶ به کاربرد آن در تجهیزات آماده سازی مواد غذایی در محیط های کلرایدی،تجهیزات آزمایشگاهی،پنل معماری ،اتصالات قایق،ظروف شیمیایی،مبدل حرارتی،اتصالات،فنر اشاره کرد.

برای تجهیزات  فضای باز مانند ریل‌ها، فولاد ضد زنگ یک ماده مقاوم در برابر خوردگی است. جالب است بدانید که در صورت مناسب بودن گرید برای محیط آن، در معرض طولانی مدت قرار می گیرد.